Pristupačnost fakulteta i visokih škola postaje obavezna
27.04.2021.
Savez za pristupačnost Srbije obaveštava javnost da su u janurau 2019. godine usvojeni standardi prema kojima fakulteti koji nisu pristupačni za osobe sa invaliditetom neće moći da dobiju akreditaciju i poziva predstavnike visokoškolskih ustanova da poštuju usvojene standarde.
Nakon dugogodišnjeg zalaganja Centra za studente sa hendikepom Univerziteta u Beogradu da pristupačnost postane sastavni deo standarda za akreditaciju visokoškolskih ustanova, Nacionalni savet za visoko obrazovanje i Nacionalno akreditaciono telo usvojili su preporuke Centra za studente sa hendikepom i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije.
Standard 8 koji se odnosi na studente, između ostalog, definiše koju vrstu podrške je visokoškolska ustanova u obavezi da obezbedi studentima iz osetljivih društvenih grupa, kao i to da svaka visokoškolska ustanova treba da angažuje osobu koja će raditi na poslovima planiranja podrške.
Zatim sledi standard 9 koji se odnosi na prostor i opremu u kom se navodi da „Prostor mora biti pristupačan za studente i profesore, kao i ostalo akademsko i neakademsko osoblje sa otežanim kretanjem, a u skladu sa Pravilnikom o tehničkim standardima pristupačnosti („Sl. glasnik RS“, br. 46/2013) odnosno principom univerzalnog dizajna.“
Standard 13 je takođe značajan za osobe sa invaliditetom jer sadrži smernice za kreiranje pristupačnih veb sadržaja.
Standard 8: Studenti
Visokoškolska ustanova pruža dodatnu podršku studentima iz osetljivih grupa.
Dodatna podrška obezbeđuje se bez diskriminacije po bilo kom osnovu svakom studentu iz osetljivih društvenih grupa, kome je usled socio- ekonomsknepovoljnog položaja, postojanja senzornog, motornog, intelektualnog ili drugog oblika invaliditeta, teškoća u učenju i drugih razloga potrebna dodatna podrška u obrazovanju. Dodatna podrška podrazumeva usluge koje se pružaju studentima radi ispunjavanja akademskih obaveza pod ravnopravnim uslovima.
- Oblici dodatne podrške su:
- obezbeđivanje tumača za znakovni jezik za potrebe nastave, polaganja ispita i izvršavanja administrativnih fakultetskih obaveza;
- prilagođavanje udžbenika (elektronski format, zvučni format, format na Brajevom pismu i dr.) u skladu sa Pravilnikom o načinu prilagođavanja sadržaja i/ili formata udžbenika;
- organizovanje nastave u skladu sa vremenskim i drugim ograničenjima studenta (ograničenjima u pogledu prevoza korisnika kolica, organizovanje nastave u pristupačnom prostoru u nadležnosti visokoškolske ustanove i dr.);
- obezbeđivanje neophodne asistivne tehnologije za potrebe ispunjavanja akademskih obaveza;
- pružanje svih drugih usluga u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom koje su neophodne kako bi studenti iz osetljivih grupa mogli da ispunjavaju akademske obaveze pod ravnopravnim uslovima.
- Visokoškolska ustanova donosi Pravilnik o kriterijumima i načinima za pružanje podrške studentima iz osetljivih društvenih grupa. Pravilnik sadrži detaljno razrađene mehanizme podrške koje visokoškolska ustanova pruža, pod kojim uslovima, kao i izvore finansiranja tih usluga. Visokoškolska ustanova ima najmanje jednog izvršioca sa visokim obrazovanjem –društveno-humanističkih nauka –na poslovima planiranja podrške.
Standard 9: Prostor i oprema
Prostor mora biti pristupačan za studente i profesore, kao i ostalo akademsko i neakademsko osoblje sa otežanim kretanjem, a u skladu sa Pravilnikom o tehničkim standardima pristupačnosti („Sl. glasnik RS“, br. 46/2013) odnosno principom univerzalnog dizajna.
Standard 13: Javnost u radu
- Veb prezentacija ispunjava osnovne tehničke standarde pristupačnosti:
- vizuelna prezentacija teksta ima minimalni kontrast u odnosu na pozadinu od 4.5:1,
- veb prezentacija se identično prikazuje u najzastupljenijim browser-ima (Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari, Opera),
- naslovna strana prezentacija ili prva koja nije introstrana prolazi validaciju međunarodno priznatim validatorom (http://validator.w3.org/unicorn),
- postoji navigacija kroz celu prezentaciju uz pomoć Tabtastera i vizuelno je uočljiva, sva dokumenta na veb prezentaciji koja su ponuđena za preuzimanje su u čitljivom formatu
- ne postoje skenirana dokumenta u formi slike (jpg, mpeg i slično),
- postoji funkcionalnost skalabilnog uvećanja prezentacije (uvećanje teksta od 18 tačaka, kao i proporcionalno povećavanje delova prezentacije).